שעשועים של מודעות
המוח החוקר את עצמו

ביום 18 באוגוסט 2011 פסע אדם בגיל העמידה אל תוך בית החולים 'ויקטוריה' בעיירה דיל שבמחוז קנט באנגליה. האדם - מעוטר בזקן קטן ולבוש בג'ינס, חולצת 'טי' ומגפיים - סיפר כי התעורר יום קודם לכן על החוף, אבל אינו יודע מי הוא.

זהו רק אחד הסיפורים המרתקים הנדונים בספר 'שעשועים של מודעות'. המודעות היא אותה תחושה של 'קיום' שגורמת לנו להרגיש כי אנו נמצאים כאן ועכשיו, וכי אנו ישות עצמאית ונפרדת משאר העולם שסביבנו. יש המכנים אותה 'נפש' או 'נשמה', או אפילו מוצאים בה בסיס לאמונה דתית. אחרים חוקרים את ההיבטים הביולוגיים שלה, ובמיוחד את המוח.

מהי המודעות? היכן היא בדיוק נמצאת? האם הגבולות שלה ברורים? האם היא קבועה או משתנה? האם ניתן "לבנות" מודעות יש מאין? האם ניתן להשפיע עליה? להעתיק אותה? למדוד אותה? ואולי השאלה המעניינת יותר היא כיצד בכלל ניתן לחקור אותה, כאשר הדבר הנחקר הוא בעצם גם הצד החוקר?

מחכמי יוון העתיקה ועד לפילוסופים של העת החדשה, מהרמב"ם ועד לחוקרי המוח בני ימינו, השאלה נותרה עדיין פתוחה. ספר זה חופר לעומק, לעתים באופן משעשע, בנושא המרתק מכולם: מלבד בשר ודם... מה אנחנו?     פייסבוק:   שעשועים של מודעות

 

להורדת הגירסה העברית של הספר בשלמותה בחינם
לחצו כאן